کهگیلویه و بویر احمد

سه شنبه 19 مرداد 1401
برگزاری آیین غبارروبی بارگاه مطهر و آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها خواهر امام رضا علیه السلام در دل کوهستان های ز

برگزاری آیین غبارروبی بارگاه مطهر و آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها خواهر امام رضا علیه السلام در دل کوهستان های زاگرس جنوبی توسط اعضای جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران .

به همت جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران از آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها غبارروبی شد . به گزارش روابط عمو۱می جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد امان الله جهانبین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خبر داد : با مشارکت جمعی از اعضای جوانان، داوطلبان و پرسنل جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و دهه فجر انقلاب اسلامی از آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها غبارروبی شد .

برگزاری آیین غبارروبی بارگاه مطهر و آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها خواهر امام رضا علیه السلام در دل کوهستان های ز

برگزاری آیین غبارروبی بارگاه مطهر و آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها خواهر امام رضا علیه السلام در دل کوهستان های زاگرس جنوبی توسط اعضای جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران .

به همت جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران از آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها غبارروبی شد .

به گزارش روابط عمو۱می جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد امان الله جهانبین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خبر داد :
با مشارکت جمعی از اعضای جوانان، داوطلبان و پرسنل جمعیت هلال احمر شهرستان گچساران همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و دهه فجر انقلاب اسلامی از آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها غبارروبی شد .


جهانبین اعلام داشت: شستن ضریح مقدسه حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها با گلاب محمدی، شستن و ضدعفونی کردن تمامی صحن ها، ابنیه و فضاهای فیزیکی داخلی و بیرونی و گردگیری از اقلام و امکانات موجود در این فضای معنوی و قرائت زیارت آن حضرت از اقدامات انجام شده در این برنامه بود که با هدف مشارکت اعضا در مقابله با شیوع ویروس کرونا ورعایت پروتکل های بهداشتی و در راستای برنامه‌های معنوی فرهنگی و بشردوستانه هلال احمر صورت پذیرفت .

آستان مقدس حضرت بی بی حکیمه (سلام الله علیها) کجاست؟

بی بی حکیمه سلام الله علیها به دعوت حضرت علی بن موسی الرضا برای دیدار او به همراه «گل گل خاتون» و «کاکا مبارک» به ایران می‌آیند و در طی مسیر کفار و یا ماموران مامون به آن‌ها حمله می‌کنند، «کاکامبارک» کشته می‌شود و «بی بی حکیمه» و «گل گل خاتون» به داخل غاری که هم اکنون زیارتگاه است پناه می‌برند.

آستان مقدس حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا(ع) پرآوازه ترین قطب مذهبی جنوب ایران مرواریدی درخشان در دل سرزمین آب و آتش و جلوگاه راز و نیاز با خدا است  وچون مرواریدی در دل کوهستان‌های زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون فارس قرار دارد و زائرانی از جای جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می‌شتابند.

                                      
زندگینامه حضرت بی بی حکیمه:

طبق نقل برخی علما فاطمه وسطی، همان بی بی حکیمه می‌باشد که با توجه به این قرائن چنین احتمال می‌رود که تولد ایشان قبل از سال ۱۷۵بوده، یعنی بعد از تولد فاطمه کبری و قبل از تولد فاطمه صغری.
پدر ایشان حضرت باب الحوائج امام موسی بن جعفر علیه السلام و مادر وی به قولی «ام احمد» از زنان زاهد و نجیب عصر خویش بود، حضرت بی بی حکیمه (س) فرزند امام وخواهر امام رضا علیه السلام بوده است.                                              

حضرت بی بی حکیمه (س) پس از شهادت غلام خود، به همراه کنیزش در تنگه‌ای در این منطقه پناه می‌برد و در درون غاری مخفی می‌شود و در همانجا بر اثر بیماری جان می‌سپارد. در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه این امامزاده به دست ابو محمد حسن حاکم ارجان ساخته شد و در دوره‌های مختلف این کار ادامه یافت.
طبق برخی روایات ایشان دارای ۱۹ برادر به نام‌های: حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، ابراهیم، عباس، قاسم، اسماعیل، جعفر، هارون، حسن، احمد، محمد، حمزه، عبدالله، اسحاق، عبید الله، زید، فضل، حسین، سلیمان و حسن می‌باشد و ۱۷ خواهر به نام‌های: فاطمه کبری (حضرت معصومه "س")، فاطمه صغری، ام ابیها، رقیه صغری، ام جعفر، لبابه، رقیه، زینب، خدیجه، علیه، آمنه، حسنیه، بریهه، عایشه، ام سلمه، ام کلثوم می‌باشد.
                                                   
بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه (س)  از دختران حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوه‌هایی صعب العبور و درکنار چشمه‌ای جوشان قرار دارد.
مرقد حضرت بی بی حکیمه در فضایی تقریبا مدور قرار گرفته است که در اصل فضایی باز و طبیعی بوده و در عمق کوهستانی صعب العبور و منحصر به فرد ایجاد شده است به گونه‌ای که سقف آن به شکل ناهمواری سنگ تراشی شده و دیواره‌های آن با سیمان زبره کاری شده است.دراین محل قبر دیگری وجود دارد که بر اساس روایات معتبر این محل به گل گل خاتون کنیز با نجابت و وفادار بی‌بی حکیمه (س) تعلق دارد.
ارتفاع آرامگاه بی‌بی حکیمه (س) از کف تا سقف بیش از ۱۰ متر و مساحت فضای حرم افزون بر ۴۲۰ متر مربع بوده و از کف حرم تا کف ساختمان اصلی که به در ورودی حرم منتهی می‌شود ۱۲ پله وجود دارد که منتهی به ورودی راهرو و بین دو جایگاه مردانه و زنانه است.

در نزدیکی آرامگاه بی بی حکیمه (س) درب کوچکی به نام «باب‌المراد» وجود دارد که به روایات متعدد ورودی غاری بوده که بی بی حکیمه (س) به همراه کنیز خود در آن پناه گرفته و از دست دشمنان پنهان شده بودند.

سالانه بالغ بر یک میلیون نفر از سراسر کشور و کشور‌های حوزه خلیج فارس به زیارت بارگاه بی بی حکیمه (س) خواهر تنی شاهچراغ (ع) در این شهرستان مشرف می‌شوند.

آن‌ها به عشق اهل بیت راه پر پیچ و خم و ناهموار زیارتگاه بی بی حکیمه را از میان تپه ماهور‌های بلند گچساران می‌پیمایند تا از این چشمه گوارای معرفت و حقیقت جرعه‌ای بنوشند.

آدرس امامزاده بی بی حکیمه:
استان کهگیلویه وبویراحمد - شهرستان گچساران - بخش مرکزی - دهستان بی بی حکیمه - روستای بی بی حکیمه

کلمات کلیدی
admin 0
تهیه کننده:

admin 0

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *